Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vše o historii SkateBordů

Ano, mluvíme o skateboardovém prkně, většinou otapetovaném pestrými samolepkami nejznámějších "skejťáckých" značek.


Někdy v 50. letech minulého století surfaři v Kalifornii přišli na nápad, jak surfovat i po ulicích. Nikdo neví, kdo jako první přidělal k dřevěnému prkýnku kolečka z bruslí, každopádně se tak zrodil nový sport a nový druh zábavy. Určitě si umíte představit, jak se na takovém podomácku vyrobeném skateboardu jezdilo a hlavně padalo. Naštěstí, jak už to v Americe chodí, se brzy našli podnikatelé, kteří začali vyrábět pořádné desky z vrstveného dřeva.

V roce 1963 byl skateboarding natolik populární, že společnosti Jack's, Hobie a Makaha začali pořádat soutěže. Tehdejší skateboarding však vypadal naprosto jinak, než jak ho známe dnes. Byl to většinou slalom z kopce nebo freestyle připomínající spíše krasobruslení nebo balet.

Krátce nato popularita skateboardu prudce klesla. Vypadalo to, jakoby to byl jen chvilkový módní výstřelek, který neměl dlouhého trvání. Výrobci desek zkrachovali a pár nejzarytějších příznivců této zábavy si muselo desky vyrábět opět doma. Velmi populární tehdy byla keramická kolečka. To bylo velmi nebezpečné, protože prkno pak bylo moc rychlé a jen těžko se dalo ovládat. Až v roce 1972 pan Frank Maceworthy vynalezl uretanová kolečka, která se už hodně podobala těm dnešním. Díky jeho vynálezu se skateboard opět probudil k životu. Znovu se začaly konat soutěže a přehlídky a skateboard dostával již svoji současnou podobu. Z pouliční zábavy se stal opravdový a vzrušující sport. Idolem teenagerů se stali členové týmu Z-boys, kteří ukázali světu, jak by měl opravdový skateboarding vypadat. Nejznámějšími členy Z-boys týmu byli Tony Alva, Jay Adams a Stacy Peralta. V minulém roce byl o nich natočen film podle skutečných událostí. Jmenuje se Legendy z Dogtownu a žádný skejťák by si ho určitě neměl nechat ujít.

Na počátku 60.let byl objeven skateboard-prkénko na kolečkách,který umožňuje zcela nový způsob pohybu.Po vlně živelného krocení prkének vzniká nový sport-SKATEBOARDING. Bylo to počátkem 60.let,kdy si kalifornští surfeři zklamáni a znuděni klidným mořem přidělali na vodní prkna podvozky z kolečkových bruslí a kdy na dnech vypuštěných bazénů a na asfaltových chodnících podél moře začali napodobovat jízdu v příbojových vlnách.Počátkem 70.let se SKATEBOARDING rozšířil do celého světa.Zpočátku byla tato nová pouliční atrakce ve znamení spontánního a chaotického jezdění po ulicích,v parcích i na školních hřištích.Pomalu se však začalo ustupovat od přejíždění jen tak z místa na místo,nejlepší už zkoušeli první triky.U počátečních soutěžních disciplín převládaly slalomy,koncem 60.let ještě freestyle a atraktivní jízda ve speciálních bazénech,které se staly předchůdci U RAMP.Podnikatelé v 80.letech začali zahlcovat trh novým technickým a hlavně kvalitním skateboardovým vybavením,obchodníci nabízeli první chrániče,přilby,rukavice,boty a také speciální SKATEBOARDY pro jednotlivé soutěžní disciplíny.V mnoha zemích vznikají první skateboardingové svazy,začínají se pořádat národní a mezinárodní soutěže.Jednotliví výrobci se předhánějí v technických novinkách,závodníci v nových tricích. MALÝ SKATEBOARDINGOVÝ SLOVNÍK: BOARD-prkno BOARDSLIDE-klouzavý trik na překážce BONELESS-bez kostí,pomocný trik na překonávání překážek FINGER FLIP-přesmyk mezi prsty FUNBOX-zábavná krabice,speciální rampy pro freestyle JAM-tlačenice,závodníci jezdí bez přerušení hned za sebou KICK FLIP-otočka s nakopnutím NO COMPLY-nepovolit,jeden ze základních triků OLLIE-výskokový trik PARKÁČ-hovorově streetstylový skateboard POGO-poskakování se skateboardem na špici STREETSTYLE-silniční styl WALLRIDE-jízda po zdi SLIDE-klouzat se SKEJT-hovorově skateboard